BLOG

Jak wybrać lampy do małego mieszkania?

Mimo ciągle polepszającej się sytuacji mieszkaniowej w Polsce, ciągle jesteśmy na szarym końcu w statystykach europejskich dotyczących ilości metrów kwadratowych przypadających na jednego mieszkańca.

Żyjemy w niewielkich powierzchniowo mieszkaniach, w których pragniemy czuć się komfortowo i swobodnie. Staramy się, aby przestrzeń spełniała nasze oczekiwania oraz zachwycała osoby, które nas odwiedzają. Warto jednak pamiętać, że małe mieszkanie nie musi być przeszkodą do wspaniałej aranżacji ani efektownego oświetlenia.
 

cytat
 

Na szczęście współczesne rozwiązania pozwalają na to, by móc zaszaleć w kwestii oświetlenia nawet w niewielkim mieszkaniu. Odpowiednie oświetlenie jest bowiem niezwykle ważne - wpływa na nastrój domowników, stwarza atmosferę wnętrza, pozwala odpoczywać oczom. Ważne jest, aby planując oświetlenie mieszkania, pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim mamy kilka rodzajów oświetlenia - główne sufitowe (lampy wiszące), oświetlenie pośrednie czyli ścienne (kinkiety) oraz oświetlenie dodatkowe (lampy biurkowe, stojące, ledy). Niezależnie od wielkości mieszkania, nie musimy rezygnować z głównego oświetlenia - należy je tylko odpowiednio dobrać. W niewielkich pomieszczeniach powinno być również kilka źródeł światła, aby optycznie je powiększyć. Jeśli nie chcemy oświetlenia sufitowego, to warto skierować pozostałe światła na sufit, co pozwoli uzyskać wrażenie, że wnętrze jest wyższe i bardziej przestronne. Zamiast wybierać rozbudowanych, okazałych żyrandoli, warto skupić się na czymś mniejszym i bardziej nowoczesnym jak np. lampy szklane, które sprawiają wrażenie delikatnych, lekkich i przede wszystkim nie przytłoczą niewielkiego pomieszczenia. W małym mieszkaniu można również umieścić reflektory, kinkiety czy halogeny, które pomogą oświetlić nawy, wnęki czy półki. Są dodatkowym źródłem światła, powiększającym przestrzeń. Podsumowując - przy oświetleniu małego mieszkania trzeba kierować się zasadą mniejszej oprawy oświetlenia i większej ilości światła. Odpowiednie lampy pozwolą czuć się świetnie nawet w małym mieszkaniu.